Opsada Mafekinga
Godine 1899., sada već u činu brigadira, B-P se nalazi u gradiću Mafekingu, na samoj granici između britanskog kolonijalnog carstva i burske republike Transvaal, sa zadatkom da organizira britanske doseljenike za pomoć regularnoj vojsci u nadolazećem ratu s Burima.
![]() |
Kadeti iz Mafekinga |
Usprkos opsadi, pošta je, zahvaljujući domorodačkim kuririma, uspijevala dolaziti i izlaziti iz grada. Na taj su način i sve britanske novine dnevno pratile sve što se događa u opkoljenom gradu. Burski rat, a posebno opsada Mafekinga bila je središnja tema javnosti širom imperija.
![]() |
Britanija slavi oslobađanje Mafekinga |
![]() |
Kadet Goodyear na kurirskom zadatku |
kako dječaci mogu dati najbolje od sebe ako su dobro usmjereni, organizirani i obučeni.
Mafekinški kadeti često su kasnije nazivani “prvim boy scout-ima”.
Korak treći. Nova ciglica u građenju skautizma je postavljena.
Burski rat
Od sredine 19. stoljeća u južnoj Africi postojale su dvije nezavisne republike nizozemskih doseljenika Bura: Oranje i Transvaal. Iako su Britancima oduvijek išle na živce, tek je otkriće zlata u Transvaalu 1886. dalo Britancima dobar razlog da ih pokušaju osvojiti. Nakon niza razmirica i ultimatuma, rat je objavljen 11. listopada 1899.Burski farmeri, vični jahanju i odlični strijelci, pokazali su se kao izuzetno učinkovita vojna snaga. Novitet u ratovanju predstavljala je njihova velika pokretljivost. Britanci su mislili da će to biti lagani mali ratić. Međutim, problema su imali već kod novačenja. Čak dvije trećine prijavljenih moralo je biti odbijeno zbog zdravstvene nesposobnosti.
U prva tri mjeseca rata britanska je ratna taktika bila inferiorna burskoj, te su pretrpjeli velike gubitke. No, nakon početnih neuspjeha njihova je snaga ipak prevagnula, i u sljedećih šest mjeseci zauzeli su dvije burske države.
![]() |
Južna Afrika u vrijeme Burskog rata |
Skoro dvije godine su im trebali da u tome i uspiju, i rat je završen u svibnju 1902. Dvije burske republike ušle su u sastav Britanskog imperija uz ograničenu autonomiju. Glavom je to platilo oko 22.000 britanskih i 7.000 burskih vojnika, između 20.000 i 28.000 burskih civila, uglavnom žena i djece u koncentracijskim logorima, te oko 20.000 crnih Afrikanaca.
Nema komentara:
Objavi komentar